Ata Online

RAPORLAR Strateji Raporu

2 Ağustos 2016 Salı 16:45

Ata Model Portföy

BIST-100 Gelişmekte Olan Ülkelere olan rekor sermaye girişlerinden faydalanarak iyi başladığı Temmuz ayında, 15 Temmuz darbe girişimi sonra aldığı yaraların bir kısmını çabuk sardı. Paniğin en derin olduğu ilk haftada 15 Temmuz kapanışına göre %15’lik değer kaybı yaşayan BIST-100’ün kayıpları o tepe noktaya göre %8’e gerilemiş durumda. ABD$’ına karşı 3.096’ya gerileyen TL, Türk halkının 9.5 milyar dolar gibi rekor döviz bozdurmasının da yardımı ve zayıf ABD ekonomik verileri ile tekrar 3 TL’nin altına gerilemiştir. Hükümet ve muhalefetin çizdiği olumlu birliktelik tablosu, ekonomik reformlar konusunda pro-aktif davranması ve Merkez Bankasının kararlı tutumu yaşanılan şokun etkisini minimize etmiştir. 15 Temmuz’u izleyen ilk hafta yabancı yatırımcılar, hisse senedi ve devlet tahvillerinden toplam net 500 milyon ABD$’lık satış yapmışlardır.Bu boyutta bir olay sonrası için bu çıkışın sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Ağustos ayında Moody’s ve Fitch’in Türkiye değerlendirmelerini izliyor olacağız, olası bir not indirimi Türk finansal varlıklarını negatif etkileyecektir ancak biz bu kurumların, Türkiye’deki gelişmeleri bir süre daha izlemeye devam edeceğini, tersi bir kararın aceleci ve siyasi olacağını ve şu anki ekonomik gerçekleri yansıtmadığını düşünüyoruz.

Mart ayı içerisinde açtığımız Tahvil Bono pozisyonumuzu hem buradaki kârı realize etmek, hem de enflasyon trendindeki gelişmelerin bir süre olumsuz devam edeceğini düşünerek kapatıyor ve buradaki pozisyonumuzu dengeli bir getiri sağlamaya devam eden Serbest Fon’umuza aktarıyoruz.

Model portföydeki varlık dağılımı önerimiz, normal risk profilinde bireysel bir müşteri için yapılmaktadır.Bu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.