Ata Online

RAPORLAR Sektör Raporu

2 Mart 2017 Perşembe 20:36
Otomotiv: Şubat Ayı Yurtiçi Hafif Araç Satışları

Dayanıklı talep. Fakat 2017 yılı görünümü Mart itibariyle belli olacak…

Şubat ayında Hafif Araç satışları yıllık bazda %11.1 azalarak 47.0 bin adede düştü, bu veri ay ortasında sektörden edindiğimiz 45-52 bin adet göstergesi ile paralel fakat ay başındaki beklentimiz olan 45 bin adedin ise üzerinde seyretti. Şubat ayında segmental olarak Binek Araç satışları yıllık bazda %14.6 gerilerken, Hafif Ticari Araç satışları ise yıllık bazda %0.6 artış gösterdi.

Şubat ayı itibarıyla, satış trendleri talebin dayanıklı olduğunu göstermektedir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, bu verilerin yılın geri kalanı için gösterge niteliğinde olduğunu söylemek için çok erken olduğunu düşünmekteyiz. Geçmişe bakıldığında, talebini sarsacak spesifik bir olay yaşanmadığı takdirde Mart aynının sene sonu için önemli bir indikatör olduğunu görmekteyiz, 2017 yılı trendi için gösterge teşkil edebilecek ilk indikasyonu Mart ayı itibariyle alabileceğimizi düşünmekteyiz.

Önümüzdeki dönem için pazar araştırmalarımız yüksek Euro/TL kuru ve kurda beklenen dalgalanmalardan kaynaklanan fiyat artışlarına işaret etmektedir. Hala pazar görünümünü oluşturacak ana faktörün piyasadaki oyuncuların karşılaşacağı fiyatlama-hacim ikilemi olduğunu düşünmekteyiz. Yüksek seyreden faiz oranları, düşen alım gücü yksek baz etkisiyle birleşerek 2017 yılında pazarın zayıflamasına neden olacağını düşünmekteyiz. Araç dönüşüm döngüsünün geçen yıl tamamlandığını ve makro ekonomik görünümün pazar dinamiklerini desteklemediğini düşünmekteyiz.

Baz senaryomuzda Hafif Araç satış hacminin 2017’de %20 azalarak 791bin adede ulaşmasını beklemekteyiz. İyimser senaryomuzda, daha iyi ekonomik duruma rağmen Hafif Araç satış hacminde %7’lik bir düşüş bekliyoruz. Kötümser senaryomuzda ise %30’luk bir düşüş öngörüyoruz.

Tofaş hala en çok beğendiğimiz Otomotiv şirketi olmaya devam ediyor. Şubat ayında, Peugeot aylık bazda 254 baz puan artışla en fazla pazar payı kazanan oyuncu olarak pazar payını %4.8 seviyesine ulaştırırken, Ford Otosan ise Şubat ayında aylık bazda 183 baz puan pazar payı kaybederek %10.9 seviyesine geriledi. Tofaş’ın Binek Araç satışlarının toplam satışın %13’ünü oluşturması ve bunların büyük bir kısmının vergi artışından etkilenmemesi sebebiyle Tofaş’ın iç pazar satış hacminin güçlü devam etmesini bekliyoruz. Ford Otosan’ın tamamı ithal Binek Araç filosunun daha güçsüz bir 2017 görünümü oluşturduğunu düşünüyoruz. Doğuş Otomotiv tüm araç portföyünün ithal olması ve ÖTV artışından en çok etkilenecek oyuncu olması sebebiyle 2017 Pazar koşullarında en çok zorlanacak pazar oyuncusu olduğunu düşünmekteyiz.

Yurtiçi Hafif Araç Satışları (adet)

Yurtiçi Hafif Araç Satışları (pazar payı)Bu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.