Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

15 Mart 2017 Çarşamba 09:33

Günlük Bülten / Merkez bankaları öncesi yatay hareketler devam ediyor.

BIST: Endeks hafta başından bu yana genel olarak yatay hareketler sergilemektedir. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Genel olarak 89,000 – 90,000 arasında işlemlerini sürdüren endekste yükselişlerin hızlanması ve kalıcı olması için 90,000 direnç noktasının kırılması gerekmektedir. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda 89,000 destek noktasının kırılması satışları 88,500 seviyesine taşıyacaktır. FED ve TCMB kararlarının ardından endekste yönün belirleneceğini düşünüyoruz.

Direnç: 89,500 – 90,000 – 91,000 Destek: 89,000 – 88,500 – 88,000

Küresel Piyasalar: Beklenen FED kararı öncesi piyasalardaki bekleme modu devam etmektedir. Dün borsalarda hafif satışlar hakim iken, ABD 10 yıllıkları 2.60 seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Stok verisinden moral bulan petrol fiyatlarında ise kısmi toparlanma hakim olurken brent petrol 51.50 ABD$ seviyesinden işlem görmektedir. Altın 1202 ABD$’dan alıcı bulurken, DXY ise hafif yükseldi. €/$ 1.0617’de işlem görürken bugün FED kararına kadar sessiz bekleyiş devam edebilir. Piyasa beklentisi 25 baz puanlık arttırım sonrası FED’in 2017 yılı için toplam 3 arttırımı işaret etmesi yönündedir. Daha agresif bir FED açıklaması piyasalarda sert fiyatlamaya sebep olabilir. ABD’den gelecek olan Tüfe, Perakende satışlar ve ham petrol stokları günün önemli verileridir. TSİ 21:00’de ise FED faiz kararı açıklanacak.

Faiz: Hem FED hem TCMB faiz kararlarını bekleyen kur cephesinde sıkışma devam etmektedir. Dün günboyu 3.76 – 3.74 aralığında hareket eden $/TL’de bugün de benzer bir seyir görebiliriz. Her iki karar sonrası kırılmanın yaşanmasını beklendiğimiz $/TL’de 3.70’ın altı veya 3.80’in üzeri uzak senaryolar değildir. Faiz cephesinde de benzer seyir hakimdir. Yükselen ABD faizleri terdirginlik yaratsa da 11.39 bileşik seviyesine yükselen 10 yıllık tahvillerde işlemlerin düşük hacimle gerçekleşmektedir. Bugün de benzer seyir devam edecek. 11.45 – 11.30 günlük hareket aralığımız olabilir. İşsizlik rakamı günün takip edilecek verisidir.

Ekonomik Takvim

Makro ve Şirket Haberleri

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

BIST 100 Kapanış&HacimBu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.