Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

20 Mart 2017 Pazartesi 09:41

Günlük Bülten / Yükseliş trendi devam ediyor.

BIST: Endeks geçtiğimiz hafta genel olarak 90,0000 destek noktasının üzerinde tutunma çabası göstermiştir. Yeni haftaya hafif pozitif açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. 91,000 direnç noktasını test edeceğini düşündüğümüz BIST 100 endeksinin 91,000 direnç noktasını kırması durumunda 91,800 seviyesine doğru yükselişlerini sürdüremeye devam edecektir. Endekste olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ana destek noktamız 90,000 seviyesi olacaktır. Cuma akşamı kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin görünümünü durağandan negatife almıştır. DXY endeksinin yeniden 100 seviyesine doğru geri çekilmeler yaşaması Dolar/TL’de de geri çekilmeleri hızlandırmaktadır.

Direnç: 91,000 – 91,800 – 92,500 Destek: 90,000 – 89,500 – 89,000

Küresel Piyasalar: Küresel piyasalarda Dolar’da gerilemeler devam etmektedir. Küresel piyasalarda genel olarak karışık seyir yaşanmaktadır. ABD piyasalarında son günlerde yatay hareketler sergilenmektedir. Dow Jones’da 21,000 direnç noktası kırılmadan yükselişler sınırlı kalacaktır. Avrupa piyasalarının da karışık seyir ile açılacağını düşünüyoruz. Uzak Doğu’da Japonya tatil Shanghai endeksinde hafif negatif hareketler sergilenmektedir.

Faiz: ABD 10 yıllık faizlerinde 2,63 direnç noktasını kıramaması geri çekilmelerini hızlandırmıştır. 2,50 seviyesini aşağı yönlü kırması durumunda geri çekilmelerin 2,46 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz. Faizlerde yaşanan geri çekilmeler DXY endeksininde gerilemesini ve Dolar’ın genel olarak küresel piyasalarda değer kayıplarının sürdüreceğinin sinyallerini vermektedir. İçeride 10 yıllık faizlerin 11,00 seviyesinin altında kaldığı sürece geri çekilmelerin 10,85 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz.

Ekonomik Takvim

Makro ve Şirket Haberleri

BİST Pay Endeksleri 03/04/2017 - 30/06/2017 Dönem Değişiklikleri

Türk Havayolları <THYAO TI> toplam yolcu sayısı Şubat ayında yıllık bazda %9.3 daraldı. <Nötr>

Yurtiçi yolcu sayısı Şubat ayında yıllık bazda %5.8 daralırken, uluslararası yolcu sayısı aynı dönemde %12.1 daraldı.

Direk uluslararası yolcu sayısı Şubat ayında yıllık bazda %16.1 daraldı. Transfer yolcu oranı Şubat 2017’de %58.8 seviyesine ulaştı (2016 Şubat: %55.6).

1Ç16’da yıllık bazda %10.2 artan toplam yolcu sayısı yüksek baz oluşturmaktadır.

2017 yılında şirketin toplam yolcu sayısının yıllık bazda %3 artmasını beklemekteyiz. Aynı dönem için şirket öngörüsü %10 seviyesindedir.

Türk Havayolları <THYAO TI> toplam yolcu sayısı Şubat ayında yıllık bazda %9.3 daraldı. <Nötr>

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri


ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

BIST 100 Kapanış&HacimBu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.