Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

18 Nisan 2017 Salı 09:37
Günlük Bülten / Küresel piyasalar ile paralel hareketler bekliyoruz.

BIST: Endeks dün 91,000 direnç noktasını test etti fakat belirtilen direnç noktasını kıramamıştır. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 90,000 destek noktasına doğru geri çekilmeler yaşanabilir. 90,000 destek noktasının altına sarkacağını düşünmüyoruz. 90,000 destek noktasının üzerinde tutunduğu sürece endekste satışların sınırlı kalacağını öngörmekteyiz. Genel olarak 90,000 – 91,000 bandı arasında işlemlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Endekste yükselişlerin hızlanması için 91,000 direnç noktasının kırılması gerekmektedir. Endeksin genel olarak küresel piyasaları takip edeceğini düşünüyoruz.

Direnç: 91,000 – 91,500 – 92,000 Destek: 90,000 – 89,300 – 88,500

Küresel Piyasalar: ABD borsaları yükselirken eş zamanlı olarak ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yükseldi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, uzun vadede güçlü Dolar’ın iyi bir şey olduğunu söylerken tahvil faizlerindeki yükselişin ana sebebi oldu. Öte yandan, Dolar endeksi genelde yatay konumdadır. €/$ paritesi dün 1.0670 seviyesini test ettikten sonra tekrardan 1.0645 seviyesinden güne başlıyor. Tekrardan yükselen ABD faizleri altın fiyatları üzerinde baskı oluştururken yaklaşık 10 ABD$ düşen altın 1283 ABD$ seviyesindedir. Bu sabah baktığımızda Asya genelde yataydadır. Devam eden K.Kore gerginliği yatırımcıların risk iştahını düşüşte tutmaktadır. ABD inşaat izinleri ve sanayi üretimi günün önemli verilerini oluşturmaktadır.

Faiz: Referandum sonuçları sonrası ilk tepkinin olumlu olduğu kur cephesinde TL’nin tüm primlerini geri verdiğini görmekteyiz. Siyasi olarak sert açıklamaların devamı ve Avrupa Birliği ilişkileri ile ilgili kaygılarTL’yi zayıflatan sebep olarak gözüküyor. Bu sabaha baktığımızda $/TL 3.7000 üzerinden güne başlıyoruz. Gelecek haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) öncesi kurun baskı altında kalmaya devam edebileceğini düşünmekteyiz. Dünü olumlu tamamlayan tahvil faizleri belki de en iyi performans sergileyen varlık sınıfı idi. Bugün ise kar satışlarına hazırlıklı olunmalı. Hem yükselen kur hem de yükselen ABD faizleri satış baskısı yaratabilir. 11.00 bileşik 10 yıllık tahvilde tekrardan hedeflenebilir.

Ekonomik Takvim

Bizim Toptan <BIZIM TI> geri alım programı dahilinde ağırlıklı 11.70TL fiyattan 15 bin lot hisse geri alımı yaptı.

2017 yıl sonu enflasyon beklentisi Nisan ayında %9.28 seviyesinde gerçekleşti.

Yıl sonu bankalar arası ABD$ kuru beklentisi Nisan ayında 3.84 seviyesinde gerçekleşti.

2017 yılı GSYH büyüme beklentisi Nisan ayında %3.0 seviyesinde gerçekleşti. (Mart’17: %2.9)

12 ay sonrası için 10 yıllık devlet tahvil faiz beklentisi aylık bazda 18 baz puan azalarak 10.98 oldu.

Cari açık beklentisi Nisan ayında 35.7 Milyar ABD$ seviyesinde gerçekleşti.

İşsizlik oranı Ocak ayında aylık bazda 30 baz puan artarak %13.0 olarak gerçekleşti. (Bloomberg tahmini: %13.0)

İşgücüne katılım oranı Ocak ayında aylık bazda 10 baz puan azalarak %51.5 seviyesinde gerçekleşirken, genç işsizlik oranında ise aylık bazda 50 baz puan artarak %24.5 olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü istatistiklerine göre ise; işsizlik oranı Ocak ayında aylık bazda 20 baz puan azalarak %11.8 olarak gerçekleşti. Genç işsizlik oranı ise aylık bazda 30 baz puan artarak %22.8 olarak gerçekleşti.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

Yabancı Takas Oranı 14 Nisan 2017 itibariyle %64.98 seviyesindedir.

BIST 100 Kapanış&HacimBu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.