Ata Online

RAPORLAR Sektör Raporu

2 Mayıs 2017 Salı 15:23
TİM İhracat İstatistikleri – Nisan 2017

İhracat Nisan ayında yıllık bazda %4.0 artarak 11.87 Milyar ABD$ olarak gerçekleşti.

  • Son 12 aylık ihracat ise yıllık bazda %4.0 artarak 145.66 Milyar ABD$ oldu.
  • € bazında baktığımızda ihracatın Nisan ayında yıllık bazda %10.0 artarak 11.07 Milyar € olduğunu görmekteyiz.
    (Mart’17: +%24.1 y/y)
  • Otomotiv sektörü ihracatı Nisan ayında ABD$ bazında yıllık bazda %12.4 artarak 2.30 Milyar ABD$ olarak Nisan ayında en çok ihracat yapan sektör olmuştur. Nisan ayında en çok ihracat yapan ikinci sektör ise yıllık bazda %11.1 azalışla 1.35 Milyar ABD$’lık ihracat hacmi ile Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü olmuştur.
  • Almanya’ya Nisan ayında yapılan ihracat yıllık bazda %5.4 azalarak (-%15.9 a/a) 1.10 Milyar ABD$ olarak gerçekleşmiştir. Almanya’ya yapılan ihracatın toplam ihracattaki payı yılın ilk 4 ayında %9.28 olmuştur. (3A17: %9.94) Birleşik Krallık ise Nisan ayında yıllık bazda %3.6 azalarak 729 Milyon ABD$ ile en çok ihracat yapılan ikinci ülke konumundadır.



Bu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.