Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

18 Mayıs 2017 Perşembe 09:42
Günlük Bülten / Küresel piyasalar ile paralel kar satışları yaşanmaktadır…

BIST: Endeks dün küresel piyasalar ile paralel olarak kar satışları altında kalmıştır. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Satış baskısının artması durumunda 95,000 destek noktasına kadar geri çekilmeler yaşanabilir. 95,000 destek noktasının kırılması durumunda geri çekilmeler 94,500 seviyesine kadar devam edebilir. Biz genel olarak endeksin 95,000 destek noktasında tutunacağını ve trend içerisinde işlemlerini sürdüreceğini düşünüyoruz.

Direnç: 96,000 – 96,500 – 97,000 Destek: 95,000 – 94,500 – 93,500

Küresel Piyasalar: Trump kaygısı piyasalara dalga dalga yayılırken hisse senetlerinde sert satışlar hakim durumdadır. Risk-off moduna bağlı ABD 10 yıllık faizleri gerilemeye devam ederken, 2.2300 seviyesinden güne başlamaktayız. Son gelişmelerden en fazla faydalanan yatırım aracı olan altın 1260$’a yükselmiş durumdadır. Dolar ise değer kaybetmeye devam etmektedir. DXY 97.50’ye kadar gerilerken, direnç tanımayan €/$ paritesi 1.1143 seviyesindedir. Trump konusu masada olduğu sürece global risk-off modu devam edebileceği gibi, FED’in Haziran toplantısından daha önce kesin olarak bakılan gelecek faiz arttırımı fiyatlaması her geçen gün terse dönebilir. Haftalık işsizlik ve Phily FED günün önemli verileri olarak göze çarpmaktadır.

Faiz: Global risk-off modu gelişen ülke kurlarına satış olarak yansırken, Dolar Euro ve Yen gibi gelişmiş ülke kurlarına karşı değer kaybetmeye devam ediyor. Dün gece ve bu sabah Asya’da artan satış baskısı ile ABD$/TL 3.6000’ı test etmekte. 3.6000 seviyesinin geçilmesi halinde 3.6250 – 3.6300 bölgesi test edilebilir. Tahvil tarafı ise kur baskısını bugünde hissedebilir. FED beklentilerinin azalması ve gerileyen ABD faizleri olumlu olsa da, kurdaki stres azalmadan tahvil faizlerinde satış baskısı devam edebilir. 10.90 – 10.70 günlük hareket aralığımız olarak gözükmektedir.

Ekonomik Takvim

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

Yabancı Takas Oranı 15 Mayıs 2017 itibariyle %64.79 seviyesindedir.

BIST 100 Kapanış&HacimBu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.