Ata Online

RAPORLAR Makro Not

13 Temmuz 2017 Perşembe 15:17
Ödemeler Dengesi – Mayıs 2017

Cari Açık Mayıs ayında 5.24 milyar ABD$ olarak gerçekleşti. (Bloomberg tahmini: 4.98 Milyar ABD$)

  • Cari açık Mayıs ayında aylık bazda %68 artış gösterdi.
  • 12 aylık yıllıklandırılmış bazda, Mayıs’17 itibariyle cari açık yıllık bazda %28 artarak 35 Milyar ABD$ oldu. (+%6.4 a/a)
  • Mayıs ayında portföy yatırımlarına 5.5 Milyar ABD$ değerinde net giriş olmuştur. (Nisan’17: 3.3 Milyar ABD$)
  • Ata Yatırım olarak 2017 yılı Cari Açık beklentimiz 37 Milyar ABD$ seviyesindeyken, Haziran ayında açıklanan Beklenti Anketine göre Cari Açık beklentisi 36 milyar ABD$ seviyesindedir.
  • Cari Açık/GSYH oranı Mayıs ayında %4.2 seviyesindedir. Ata Yatırım olarak 2017 yılı Cari Açık/GSYH oranı
    beklentilerimiz %4.7 seviyesindedir.Bu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.