Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

10 Ağustos 2017 Perşembe 09:44
Günlük Bülten / Küresel piyasalara paralel hareketler…

BIST: Endeks küresel piyasalar ile paralel olarak geri çekilmeler yaşamaktadır. Endekste yaşanan geri çekilmeleri yükseliş trendi içerisinde düzeltme hareketi olarak görmekteyiz. 108,500 destek noktasının üzerinde tutunması durumunda Endekste satışların yavaşlayacağını ve yeniden 109,000 seviyesine çıkacağını düşünüyoruz. 108,500 destek noktasının kırılması durumunda geri çekilmeler 108,000 seviyesine kadar devam edebilir.

Direnç: 109,000 – 109,500 – 110,000 Destek: 108,500 – 108,000 – 107,000

Küresel Piyasalar: ABD – K.Kore gerginliğine bağlı riskten kaçış modu yoğun olarak fiyatlanmasa da devam etmektedir. Buna bağlı hisse senetleri sınırı düşüşler kaydederken, tahvil faizleri geriliyor, altın ise değer kazanıyor. Dün bir ara 1.1689 seviyesini test €/$ takrardan 1.1732 seviyesine yükselirken, dolar yen ve isviçre frankı dışındaki kurlara karşı güç kazanma çabası içindedir. 2.20 desteğinden toparlanan 10 yıllık tahvil faizi tekrardan 2.25 e yükselirken bir yandan yarın ki enflasyon verisini beklemekte. Altın ise bu sabah Asya’da devam eden güvenli liman arayışı ile birlikte 1280$’ı zorluyor. ABD üretici enflasyonu ve haftalık işsizlik başvuruları günün önemli verilerini oluşturmaktadır.

Faiz: Global jeopolitik risk unsurlarındaki artışa paralel değer kazanan dolar TL karşısında da kuvvetlenme çabasındadır. TL’nin performansı göreceli olarak diğer GOP para birimlerine göre daha iyi diyebiliriz. Bu sabaha da dünkü kapanış seviyelerinden başlamaktayız. 3.55 – 3.53 kısa vadeli hareket aralığı gibi durmaktadır. 3.55’in aşılması halinde stres artabilir. Tahvil faizlerindeki satış baskısı artarak devam etmekte. Dünü 10.77 seviyesinden tamamlayan 10 yıllık tahvildeki yükseliş dikkat çekici. Güvenli limanlara yönelme eğilimi, kurdaki hareketlenme ve gelecek hafta başlayacak ihaleler satışın sebepleri olarak gözükmektedir. 10.80 – 10.70 bugünkü hareket aralığımız olabilir.

Ekonomik Takvim

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

Yabancı Takas Oranı 8 Ağustos 2017 itibariyle %65.62 seviyesindedir.

BIST 100 Kapanış&HacimBu bültende yer alan bilgiler Ata Yatırım tarafından bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşlere ilişkin bilgiler güvenilirliğine inanılan kaynaklardan elde edilmiş olup, Ata Yatırım bu bilgilerin doğruluğu hakkında garanti vermemektedir. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumda, ortaya çıkabilecek sonuçlardan dolayı Ata Yatırım sorumluluk kabul etmez. Ata Yatırım, hiçbir sekil ve surette ön ihbara ve /veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir, ortadan kaldırabilir. Ata Yatırım, mesajın ve bilgilerinin size, değişikliğe uğrayarak, geç ulaşmasından, bütünlük ve gizliliğinin korunamamasından, virüs içermesinden ve bilgisayar sisteminize verebileceği herhangi bir zarardan sorumlu tutulamaz. Bu e-postanın virüs içermemesi için alınması gereken tedbirler alınmıştır. İşbu e-posta ve eklerinin kullanımdan kaynaklı zarar veya kayıplardan sorumlu olmadığımız için kullanmadan önce virüs kontrol programlarınızı uygulamanızı tavsiye ederiz.