Ata Online

RAPORLAR Günlük Bülten

17 Mart 2017 Cuma 09:52
Günlük Bülten / Yükselişlerin devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST: Endeks dün FED ve TCMB kararlarının ardından yükselişlerini sürdürmüştür. Endeksin yeni güne hafif pozitif açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. 90,000 destek noktasının üzerinde tutunduğu sürece yükselişlerin 91,000 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz. 91,000 direnç noktasının kırılması alımları kademeli olarak 91,800 seviyesine kadar taşıyacaktır. Endekste olası geri çekilmeleri alım fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. 90,000 destek noktasının kırılması durumunda 89,500 destek noktasını takip edeceğiz.

Direnç: 91,000 – 91,800 – 92,500 Destek: 90,000 – 89,500 – 89,000

Küresel Piyasalar: FED sonrası piyasalarda sakin seyir hakim olurken, Dolar değer kaybetmeye devam ediyor. Tahvil faizleri yükselirken, borsalarda hafif kayıplar hakim konumdadır. Altın 1225 ABD$ üzerinde kalmaya devam ederken, emtialarda yatay seyir hakimdir. €/$ paritesi yükselirken 1.0800 hedeflenmektedir. DXY ise 100.50 altına kaydıktan sonra 100.00 altını hedefleyebilir.

Faiz: TCMB geç likidite penceresini 75 baz puan arttırken şimdilik piyasaları tatmin etmiş gözüküyor. Burda asıl kritik konu TCMB’nin önümüzdeki dönemde tekrardan BIST üzerinden fonlamaya dönüp dönmeyeceğidir. Merkez bu sabah BIST kanalı ile 4 milyar TL 9.25 faiz ile verirken ağırlıklı fonlamanın yaklaşık 11.35 olmasına yol açtı. Bu da TL için olumlumludur. $/TL 3.63 desteğinin altında kaldığı sürece 3.60’ı hedefleyebilir. Tahvil tarafı ise hem gerileyen kurdan hem FED sonrası oluşan rahatlama havasından olumlu etkilenmektedir. 10 yıllık tahvilde 11.00 hedeflenmekte birlikte bu seviye ve altından kar satışları görebiliriz.

Bim <BIMAS TI> Hisse geri alım programını bitirdi.

Bim, 22 Temmuz 2016’da başlatılan geri alım programını bitirdi. Önümüzdeki dönemde elindeki 61mn TL tutarındaki Bim hisselerini gerektiğinde satabileceğini açıkladı. Bir önceki geri alım programında olduğu gibi etkisininin sınırlı olacağını ve yatırımcıların temel beklentilere göre hareket edeceğini düşünüyoruz.

BIM, 22 Temmuz 2016’da başlatılan 300 mn TL’ye kadar yetki veren pay geri alım programını 16 Mart 2017 itibariyla sonlandırılmasına, alımı gerçekleştirilen hisselerin gerektiğinde borsada satılmasına ilişkin Finans Direktörü Haluk Dörtlüoğlu’nun yetkilendirilmesine karar vermiştir.

İlgili geri alım programında 1.23mn adet BİM hissesine tekabül eden 61mn TL’lik alım yapılmış olup bu alımlar ortalama 49.67TL’den fiyattan gerçekleşmiştir.

Hissenin dünkü kapanışı olan 55.45TL hisse fiyatı üzerinden satabilmesi durumunda, şirketin 7mn TL civarında kar etmesi söz konusu olabilir.

Şirket, daha önce de Mart 2015’te başlattığı geri alım programını Eylül 2015’te sona erdirmişti. Ortalama 43.94TL’den alım gerçekleştirmiş 53.03TL ortalama fiyattan satış gerçekleştirmişti ve oluşan 4 mn TL karı sermayesine eklemişti.

Bir önceki geri alım programından alınan hisselerin satışında hissenin üzerinde önemli bir baskı yaratmamıştı. Ekim 2015’te hisse fiyatı 60 TL seviyelerine kadar çıkmıştı.

Bu sefer de yine 4. çeyrek itibariyle olumluya dönen büyüme görünümüyle temel faktörlerin ön plana çıkacağını ve geri alım programının sonlandırmasını etkisini çok kısa vadeli ve sınır olacağını düşünüyoruz.

Hissenin performansının daha ziyade ileriye dönük beklentilere göre şekillenmesini öngörüyoruz. 71TL hedef fiyatıyla “AL” tavsiyemizi koruyoruz ve en beğendiğimiz hisseler listesinde tutmaya devam ediyoruz.

Türk Telekom <TTKOM TI> PTT ile ortak kullanılan gayrimenkullerin daha verimli değerlendirilmesi için Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı dahil seçenekleri değerlendirecek. Nötr

Şirketin PTT ile ortak kullanımda bulunan gayrimenkulleri hakkında detay verilmezken, 2016 yıl sonu itibariyle Turk Telekom’un bilançosunda 1.1 milyar TL defter değeri ile tutulan arsa ve bina varlıkları bulunuyor. Kısa vadede etkinin nötr olmasını beklesek de, uzun vadede Turk Telekom’un varlık verimliliği açısından pozitif bir gelişme olabileceğini düşünüyoruz.

Teknosa <TKNSATI> toplam satış alanının yıl başından bu yana %2.3 daraldığını, toplam mağaza sayısının 210 olarak sabit kaldığını açıkladı. <Nötr>

Şirket 2016 yılı boyunda yeniden yapılanma ve maliyet düşürme çalışmalarının sonucu olarak toplam satış alanını metrekare bazında %28 daraltmıştı.

Şirket yeni stratejisi çerçevesinde daha küçük mağaza yapısı ile çalışarak metrekare başına düşen müşteri sayısını arttırmayı hedeflemektedir.

Şirketin 2017 öngörüleri 2017 yılında toplam satış alanının metrekare bazında %6 daralarak 116 bin metrekare seviyesine gerilemesine, toplam net satışların ise yıllık bazda yatay seviyede kalmasına işaret etmektedir.

Ata Yatırım Araştırma Ekibinin Temel ve Teknik Önerileri

ATA YATIRIM MÜŞTERİLERİNİN EN ÇOK ALDIĞI VE EN ÇOK SATTIĞI HİSSELER (KONSOLİDE)

Dün Yapılan Net Alım Satımlar

Yabancı Takas Oranı (%)

BIST 100 Kapanış&HacimBurada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.